Grissini - A legtutibb módszer
A Grissinit, ezt a pizza ropit, az utóbbi években milliószor elkészítettem amikor nem fogyott el a pizzatészta, de mesteri szintre csak mostanában emeltem. Következzenek a részletek.
A sztori annyi, hogy még házasságunk kezdetén feleségem sokat nyaggatott, hogy csináljak már Grissinit, mert evett valahol és olyan finom volt, amúgy is csak sima pizzatésztából készített ropi, szóval nekem nem nagy ügy lehet megcsinálni.
És egyébként tényleg nem nagy ügy megcsinálni, de itt is, akárcsak a pizzánál, a kutya részletekben van elásva, mert egy-két aljas trükkel, tényleg egészen elképesztően meg lehet csinálni. Olvastam az eredeti receptet, de az olaszoknál is millióképp készítik és a legtöbb receptnél kétszer sütik át.
Mivel nem szeretem bonyolítani a dolgot, ezt kilőttem és kerestem alternatív megoldást a problémára, hogy kint jó ropogós legyen, de belül se száradjon ki. Ez egyébként a tejjel való bekenés lett sütés előtt. A másik pedig, amit viszont az olasz receptekben mindenhol írnak, de az itthoniakban utalást sem tesznek rá, az a sós/olajos réteg kialakítása sütés után, ez valami egészen elképesztő módon a következő szintre emeli a Grissinit. Íme a részletek.
Az alapanyagok klasszikus pizzatészta arányokkal vannak összegyúrva. A képen látható sörélesztőpehely teljesen új kattanásom, ami abszolút elhagyható, de némi sajtos ízt és némi légiességet ad minden tésztának, ha kerül bele. Illetve az oregánót is többnyire díszítésnek teszem be, de amúgy szintén ad neki egy kellemes, fűszeres ízt, de szinte bármilyen zöldfűszerrel felcserélhető, illetve ki is hagyható.
Hozzávalók:
A tésztához
0.5 kg 00-s liszt
só
oregánó (ízlés szerint - opcionális)
10 gramm sörélesztőpehely (opcionális)
2 dkg élesztő
2 dl tej
1 teáskanál cukor
1dl langyos víz
A sütés előtti kenéshez
1 dl tej
A sütés utáni műveletekhez
1 dl olívaolaj
Só
A Grissini elkészítése
Klasszikus pizzatésztát gyúrunk az alapanyagokból, tehát felfuttatjuk langyos tejben cukorral az élesztőt, a többi alapanyagot pedig összekeverjük ezzel a mixtúrával. Ahogy a pizza esetében is, jó alaposan dagasztjuk, lehetőleg, amíg tökéletesen el nem válik a tál oldalától a tészta.
Ezek után egy órát pihentetjük levegőtől elzárva, amíg kétszer akkorára nem kel, addig készíthetünk hozzá mártogatni valót, illetve bekészíthetjük a sört a hűtőbe! Előbbiről még lesz szó, de most térjünk vissza a duplájára dagadt tésztánkhoz!
Li
Ehhez nem kell mást tennünk, mint felidéznünk középső csoportos óvodás ismereteinket és két tenyerünk között kígyókat söndörgetni, szerintem 12-14 centi hosszúság az ideális, de az eredeti olasz recept hosszabbra írja, mindenesetre így kezelhetőbb. Fontosabb az, hogy egyforma vastagságúak legyenek, valahol 1 cm átmérő környékén és ezeket helyezzük el egy sütőlappal felvértezett tepsire.
És mivel nem akarjuk a két fázisú sütést, amivel az olaszok többsége szórakoztatja magát, fogunk egy deci tejet és egy ecsettel szépen átkenjük vele az elkészült rudacskák mindkét oldalát. A lényeg, hogy az egyes rudacskák között hagyjunk annyi helyet, hogy legyen elférjenek egymás mellett, ha feldagadnának is. Fel fognak, kelt tészta.
Alsó-felső sütésen előmelegítjük a sütőt 190 fokra és bevágjuk a tepsit a középső részbe. 18-20 perc múlva már szép aranybarnán, és ami a legfontosabb, nem kiszáradva, kivesszük az elkészült pizzaszéleket a sütőből.
És el is érkeztünk a lényegi részhez. Itt ugyanis még nem fejezzük be a projektet, hanem lelocsoljuk egy kis olívaolajjal. Permetőzösök a kis konyhai permetezőbe töltött olajos készüléküket is használhatják, illetve ha vettél 2500-ért szórófejes, 2 dl-s Bertollit (nem javaslom) akkor most jött el annak is az ideje. Tűzforró a cucc, használjunk valamit a sütőpapírról való elmozdításhoz, mert meleg lesz. Vagy legyünk nagyon gyorsak. A lényeg, hogy az olajat terítsük szét a teljes felületükön és sózzuk is be, majd egy tiszta konyharuhával takarjuk be 10 percre.
A lényeg, hogy a hő hatására megolvadó só és olívaolaj révén kialakul egy istentelenül kellemes, sós réteg a Grissini tetején, amit megkóstolva garantálom, hogy még melegen, íziben elfogy az egész.
Jó étvágyat!
És akkor az idáig olvasóknak következzék a mártogatós receptje. Sajnos fokhagyma, bors nálunk feleségemnél tiltólistás, de nem állított meg abban, hogy számára fejlesszek egy remek kis tejfölös mártogatóst ehhez a fogáshoz.
Tejfölös mártogatós a Grissinihez
Fél dl olívaolaj
1 evőkanál piros arany
1 evőkanál kapor
Chili paprika ízlés szerint
180 gramm tejföl (Ez simán lehet joghurt is)
Ezeket fenti alapanyagokat összekeverjük és berakjuk a hűtőbe egy húsz percre. A meleg Grissinit ebbe mártogatnotok jó lesz, ne féljetek!
Köszönöm a figyelmet!